Διαβάζοντας Παπαδιαμάντη

P5290414-300x225

Τη σχολική χρονιά 2010-11 , τιμώντας τα 100 χρόνια από το θάνατο του Παπαδιαμάντη, οι μαθητές όλων των τάξεων του Σχολείου , διάβασαν έργα του  μεγάλου Σκιαθίτη διηγηματογράφου, μελέτησαν τη ζωή και το έργο του και ζωγράφισαν εμπνευσμένοι από τα διηγήματά του και παρουσίασαν τα έργα τους στη σχολική κοινότητα στο τέλος της χρονιάς. Οι μαθητές του Δ΄2 τμήματος , με τη δ/λα τους Μαθηνού Μπραϊνώ, διάβασαν το πασχαλινό διήγημα «Παιδική Πασχαλιά» και ζωγράφισαν σκηνές από το διήγημα .Η εργασία των μικρών μαθητών ,οι οποίοι διάβασαν αποσπάσματα δείχνοντας συγχρόνως και τις ζωγραφιές τους, βιντεοσκοπήθηκε από τοπικό τηλεοπτικό κανάλι του νησιού και παρουσιάστηκε κατά τη διάρκεια των διακοπών του Πάσχα. Οι μαθητές της Στ΄τάξης στο μάθημα των Αγγλικών με την εκπ/κό κ. Παναγιωτέλη Βασιλική ,διαβασαν και μετέφρασαν ομαδικά, αποσπάσματα από έργα του Παπαδιαμάντη , παρουσιάζοντας η κάθε ομάδα την εργασία της συνοδευόμενη και από ζωγραφική στο τέλος της χρονιάς στους υπόλοιπους μαθητές του σχολείου.

P5290404-300x225

"Στο Χριστό στο Κάστρο"

P52904091-300x225

Το μοιρολόι της φώκιας, μεταφρασμένο από τους μαθητές